Володин: Измененията в Конституцията увеличиха социалната сигурност на руснаците

Измененията в Конституцията на Руската федерация засилиха социалната ориентация на Русия, повишиха сигурността на гражданите и се превърнаха в основа за нов етап от развитието на страната. Това заяви председателят на Държавната дума Вячеслав Володин във връзка с петата годишнина от измененията в Основния закон, цитиран от ТАСС.
„Приетите през 2020 г. изменения в Конституцията не само засилиха социалната насоченост на нашата държава, повишавайки защитата на гражданите, но и станаха основа за нов етап от развитието на страната. През това време нормите придобиха смислено съдържание, подобрявайки качеството на живот на хората“, каза Володин, цитирани от пресслужбата.
Основният закон гарантира на гражданите целенасочена подкрепа, достъпна медицинска помощ и качествено образование, достойно заплащане, както и годишно индексиране на пенсиите и обезщетенията, подчерта той. Председателят на Държавната дума добави, че Конституцията постановява също, че минималната работна заплата не трябва да бъде по-ниска от жизнения минимум. „Само през последните четири години минималната работна заплата се е увеличила със 75,4%. Това се отразява не само на ръста на заплатите, но и на размера на социалните помощи: болнични, обезщетения за майчинство, обезщетения за грижи за деца, както и обезщетения за безработица“, отбеляза Володин.
Според него конституционните норми за защита на детството, бащинството и майчинството и институцията на брака като съюз между мъжа и жената са станали основа за запазване на традиционните ценности. В развитие на тези разпоредби Държавната дума прие повече от 70 закона, подчерта председателят на камарата на парламента.
„Защитата на интересите на гражданите, грижата за тяхното благополучие е приоритет, определен от Основния закон на Русия“, заключи Володин.
За промените в Конституцията на Руската федерация
На 4 юли 2020 г. влязоха в сила промените в Конституцията на Руската федерация. Необходимостта от извършване на редица промени в Основния закон беше заявена от руския президент Владимир Путин в обръщението му към Федералното събрание на 15 януари 2020 г. Също така беше създадена работна група за изготвяне на предложения за изменения, в която участваха ръководители на обществени сдружения, представители на различни сфери на обществения живот, както и държавни служители. Всеки гражданин на Руската федерация може да внесе предложения за изменения. След като бяха приети от парламента и одобрени от регионалните законодателни събрания, измененията в основния закон бяха подложени на общонационално гласуване.
Измененията в Конституцията на Руската федерация дадоха старт на процеса на укрепване на суверенитета на Русия, създаване на единна система за публична власт, преразпределение на правомощията между клоновете на управлението и осигуряване на социални гаранции. Закрепени бяха нормите за семейните ценности, защитата на детството и институцията на брака като приоритет на държавната политика. Също така, с въвеждането на измененията, държавата стана защитник на руската култура и културната идентичност на всички народи на Русия. В допълнение, актуализираният Основен закон на страната направи подкрепата за НПО и доброволческите дейности пряка отговорност на правителството. Измененията осигуриха уважение към труда и трудещите се, както и стремежа на Русия към научно-технически прогрес.