Южнокорейската опозиция призовава за оставката на президента Юн Сук-йол
Преди това държавният глава обяви, че отменя военното положение в страната
Основната опозиционна партия на Южна Корея поиска днес оставката на президента Юн Сук-йол, като го обвини в бунт заради това, че въведе военно положение в страната, въпреки че по-късно обяви, че го отменя, предаде “Франс прес”.
“Въпреки че военното положение бе отменено, не е възможно да бъдат избегнати обвиненията в бунт” по отношение на президента, каза представител на Демократичната партия. Опозиционната сила призова държавния глава да подаде оставка.
Партията на президента, която е на власт в Южна Корея, Партията на народната сила, заяви, че той трябва да даде обяснения във връзка с въвеждането на военно положение.
Съединените щати изразиха “облекчението” си във връзка с отмяната на военното положение, въведено от президента Юн Сук-йол.
“Облекчение сме от факта, че президента Юн се отказа от обявеното от него военно положение, което събуди тревога, и се съобрази с гласуването в Националното събрание да му бъде сложен край”, заяви говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом.
По-рано снощи президентът Юн Сук-йол обяви, че ще отмени военното положение, след като парламентът, който е контролиран от опозиционната Демократическа партия, гласува, че то е невалидно. В заседанието участваха 190 от общо 300-те депутати.
Държавният глава добави, че трябва да бъде проведено заседание на правителството възможно най-скоро, а военните са се изтеглили.
Военното положение бе въведено във вторник следобед българско време, с мотива че опозицията иска да поеме контрол върху парламента и симпатизира на КНДР. Президентът съобщи за опитите на Националното събрание да отстрани повече от 20 държавни служители от встъпването в длъжност на новото правителство през юни. Той също така разкритикува Демократическата партия (имаща мнозинство в парламента) за намерението ѝ да намали бюджета за следващата година.
Митингите и демонстрациите в страната бяха забранени, работата на Националното събрание, местните съвети и политическите партии преустановена, а медиите поставени са под строг надзор от Комисариата за военно положение.
Малко след като Юн Сук-йол обяви военното положение в телевизионно обръщение, пред сградата на парламента започнаха да се събират хора, някои от които скандираха: “Отменете военното положение” и “Арестувайте Юн Сук-йол”, предаде “Ройтерс”.