За насърчаване на безопасно и организирано развитие на изкуствения интелект

Китайският лидер председателства учебна сесия на Политбюро на ЦК на Китайската комунистическа партия, посветена на темата
Си Дзинпин, генерален секретар на Централния комитет на Комунистическата партия на Китай (ККП) и председател на Китайската народна република, призова за усилия за насърчаване на здравословното и организирано развитие на изкуствения интелект (ИИ) в полезна, безопасна и справедлива посока.
Си направи тези забележки, докато председателстваше групова учебна сесия на Политбюро на Централния комитет на ККП.
Китайският лидер подчерта, че в условията на бързо развиващите се технологии за изкуствен интелект от ново поколение, Китай ще даде пълна представа за предимствата на новата система за мобилизиране на ресурси в цялата страна, ще поддържа самостоятелността и самоукрепването, ще даде приоритет на ориентираното към приложенията развитие и ще насърчава здравословното и организирано развитие на сектора на ИИ в страната в полезна, безопасна и справедлива посока.
Джън Нанин, професор в университета „Сиан Дзяотон“ в провинция Шанси, Северозападен Китай, изнесе лекция по този въпрос и направи конкретни предложения. Членовете на Политбюро на Централния комитет на ККП изслушаха внимателно лекцията и проведоха дискусии.
След тези дискусии Си посочи, че изкуственият интелект, като стратегическа технология, водеща в новия кръг на технологичната революция и индустриалната трансформация, е променил дълбоко начина, по който хората произвеждат и живеят.
Председателят на КНР и генерален секретар на ЦК на ККП отбеляза, че Централният комитет на партията отдава голямо значение на развитието на изкуствения интелект и през последните години е подобрил проектирането на най-високо ниво и е засилил усилията за внедряване, като по този начин е стимулирал пълно и систематично развитие на цялостната сила на изкуствения интелект в страната.
Отбелязвайки, че все още има пропуски и недостатъци в области като фундаменталните теории и ключовите основни технологии, Си призова за признаване на тези недостатъци и засилване на усилията за всеобхватно развитие на научно-технологичните иновации, индустриалното развитие и приложенията на изкуствения интелект, за подобряване на регулаторните системи и механизми за изкуствен интелект и за здраво поемане на инициативата както в развитието, така и в управлението на изкуствения интелект.
Си подчерта, че трябва да се постигнат пробиви във фундаменталните теории, методологии и инструменти, за да се получи предимство на първия ход и да се осигури конкурентно предимство в областта на изкуствения интелект.
Той призова за усилия за последователно укрепване на фундаменталните изследвания и фокусиране върху преодоляване на предизвикателствата, свързани с основни технологии, като например висококачествени чипове и основен софтуер, като по този начин се изгради независима, контролируема и съвместно функционираща основна софтуерна и хардуерна система за изкуствен интелект.
Китайският лидер също така наблегна на използването на изкуствения интелект за задвижване на парадигмална трансформация в научните изследвания и ускоряване на пробивите в технологичните иновации във всички области.
Посочвайки, че Китай разполага с богати ресурси от данни, цялостна индустриална система, широк спектър от сценарии на приложение и огромно пазарно пространство, Си Дзинпин подчерта, че трябва да се изгради съвместна иновационна система между индустрията, академичните среди, изследванията и приложенията, водена от предприятия, за да се насърчи задълбочената интеграция на технологичните иновации и индустриалните иновации в областта на изкуствения интелект.
Той подчерта ролята на изкуствения интелект в трансформацията и модернизирането на традиционните индустрии и отварянето на нови пътища за стратегически развиващи се индустрии и бъдещи индустрии.
Изграждането на инфраструктура за изчислителна мощност трябва да се насърчава по координиран начин, а разработването, използването и споделянето на ресурси от данни трябва да се задълбочи, каза Си Дзинпин.
Председателят подчерта значението на политическата подкрепа за изкуствения интелект, включително политиките относно правата върху интелектуална собственост, фискалните и данъчните въпроси, държавните поръчки и откриването на съоръжения, като същевременно призова за развитие на финансовите услуги за наука и технологии. Той подчерта необходимостта от насърчаване на образованието в областта на изкуствения интелект във всички фази на училищното и общото образование за цялото общество, за да се култивират непрекъснато висококачествени таланти.
Механизмите за подкрепа на научните изследвания в областта на изкуствения интелект, кариерното развитие и оценката на талантите трябва да бъдат подобрени, а също така трябва да се създадат платформи и условия, за да могат талантите да демонстрират своите способности, добави Си.
Си отбеляза, че изкуственият интелект не само въвежда безпрецедентни възможности за развитие, но и носи безпрецедентни рискове и предизвикателства. От съществено значение е да се разберат тенденциите и моделите на развитие на изкуствения интелект и да се ускори формулирането и подобряването на съответните закони, разпоредби, политически системи, стандарти за приложение и етични насоки. Също така е от решаващо значение да се създадат системи за мониторинг на технологиите, ранно предупреждение за риск и реагиране при извънредни ситуации – за да се гарантира, че изкуственият интелект е безопасен, надежден и контролируем. Той подчерта, че изкуственият интелект може да служи като глобално обществено благо, което е от полза за човечеството.
Важно е да се осъществява широко международно сътрудничество в областта на изкуствения интелект, да се помага на страните от Глобалния юг да укрепят изграждането на технологичен капацитет и да се допринася за преодоляване на глобалното разделение в областта на изкуствения интелект.
Трябва да се положат усилия за насърчаване на съгласуването и координацията на стратегиите за развитие, правилата за управление и техническите стандарти между всички страни и за формиране на глобална рамка и стандарти за управление с широк консенсус още в началото, категоричен бе китайският лидер.