Законът за чайлдфри е принос в безопасността на Русия
В началото на декември в Русия влязоха в сила законите за забрана на пропагандата на съзнателен отказ от раждане на деца. Става дума за пропагандата на това движение в интернет и медиите, във филми и реклами. Глобите за нарушителите на приетия закон срещу пропагандата на чайлдфри достигат до пет милиона рубли. „Този закон защитава нашите деца и семейства от разрушителното въздействие на псевдоценности – заяви вицепредседателят на Държавната дума Анна Кузнецова в своя Telegram канал. – Това е принос в сигурността на страната, която се грижи за своите деца и за своето бъдеще“. Кузнецова отбеляза, че междуфракционната работна група в Думата ще продължи да гради системата в подкрепа на семейството и защита на традиционните ценности.
В закона обаче се подчертава, че обетът за безбрачие, който дават представители на редица религиозни конфесии няма отношение към пропагандата на чайлдфри. Когато бе приеман законът на 4 декември председателят на Думата Вячеслав Володин подчерта, че забраната на пропагандата на чайлдфри ще позволи на жените сами и без натиск да решават дали да раждат деца. В Думата нарекоха чайлдфрли „програма на Запада за намаляване на руснаците“.
Мястото на зараждане на тази идеология потвърждава този тезис. За чайлдфри започва да се говори в САЩ още по времето на хипитата, т.е. през 60-те години на миналия век. Тогава се появява и организация, създадена от две жени. Чайлдфри (от англ. childfree – свободен от деца) са хората, които съзнателно не раждат деца. През 60-те години на международна конференция на ООН е приет документ за правата на жените на законен и безопасен аборт, право на контрол на раждаемостта. Според експерти именно това става една от причините за появата на идеологията чайлдфри. Новата идеология е най-разпространена в Европа и САЩ. Във Великобритания например делът на чайлдфри е 20%, а в САЩ – 27% от запитаните граждани не искат да раждат деца.
В Русия първите групи чайлдфри са забелязани през 2004 г. Това са общности в интернет и не са били големи – от 200-300 души. Днес обаче те са в пъти повече. Някои групи са от 50 хиляди участници. Изучаващите явлението педагози и психолози са съставили списък на причините поради които руснаците не искат да раждат деца. На първо място са получените в детство психологични травми. Негативен опит, заради който човек се разочарова от идеята за семейство. На второ място е личният негативен опит свързан с деца. А на трето е влиянието от обкръжението. По-нататък в списъка са: нежеланието за обвързване с отговорност, самотата, финансовите проблеми и това, че е скъпо да се гледа дете, а също желание да живееш само за себе си и други.