Значението на включването на китайската Нова година в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство
На състоялата се на 4 декември в Асунсион, Парагвай, 19-а редовна сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство към ЮНЕСКО бе приета кандидатурата на Китай за „Пролетния празник – социална практика на китайския народ при празнуването на традиционната Нова година“. Така китайската Нова година бе включена официално в Списъка на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО. Ден след това „Новата година на етноса цян“ също бе включена в Списъка. До този момент общо 44 елемента на нематериалното културно наследство на Китай са включени в Списъка на ЮНЕСКО и по този показател страната е на първо място в света. Какво е значението и въздействието на успешното влизане на китайската Нова година в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството?
Като най-тържествения и най-жизнерадостния фестивал в Китай, символизиращ събирането на семействата и надеждата за бъдещето, Китайската нова година има несравнимо значение за китайския народ. То се основава на разбирането му за природата и обществото през хилядолетния земеделски живот и носи богатство от обичаи, ритуали, умения и знания, заложени в китайската култура, изразяващи стремежа на нацията към по-добър живот.
Приемането й като нематериално културно наследство на човечеството не само спомага за повишаване на моралното усъвършенстване на хората, за насърчаване на семейната хармония и хармонията между човека, природата и обществото, но също така дава постоянен и неизчерпаем тласък на идентичността на китайския народ като общност и на неговото културно творчество.
През юли 2022 г. Министерството на културата и туризма започва подготовката за кандидатстване на китайската Нова година като световно нематериално културно наследство, през декември 2023 г. 78-ата сесия на Общото събрание на ООН приема с консенсус резолюция за обявяване на китайската Нова година за празник на ООН, а през декември 2024 г. китайската Нова година бе приета в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство, като целият процес отне повече от две години. Всичко това е доказателство за нарастващото влияние на Китайската нова година в света.
Според непълни статистически данни близо 20 държави и региони са приели този празник, а народните обичаи по време на празника са навлезли в близо 200 държави и региони, така че китайската Нова година се е превърнала в глобално културно събитие и символ на китайската култура, който е приет, признат и оценен от света.
Успешната кандидатура на този празник като нематериално културно наследство на човечеството е от голямо значение за укрепването на културната идентичност на китайците в страната и в чужбина, за осъществяване на инициативата за глобална цивилизация, за засилване на тяхното културно доверие и за изграждането на общност на споделена съдба.
Тази година Китай отпразнува първата си Нова година като „нематериално културно наследство“. За разлика от световното културно наследство, нематериалното културно наследство не използва материални обекти като основни носители, а по-скоро набляга на уменията, опита и духовността на хората, както и на културните практики, изразни средства, знания и умения, които се предават от поколение на поколение от хората на всяко място и се смятат за част от тяхното културно наследство. Традициите, музиката, танците, театърът, занаятите, календарите и т. н. на всяка страна или нация попадат в категорията „нематериално културно наследство“, а също така съществува и много важна категория традиционни ритуали, фестивали и друг фолклор. Преди Нова година в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството, Фестивалът на драконовите лодки и 24-те земеделски сезона на Китай също бяха включени в този списък съответно през 2009 г. и 2016 г., а Годината на етноса цян беше включена в списъка на нематериалното културно наследство, нуждаещо се от спешна защита, през 2009 г.
През последните години голям брой обекти на нематериалното културно наследство, въплъщаващи изключителната традиционна култура на Китай и притежаващи историческа, литературна, художествена и научна стойност, бяха ефективно защитени.
Важни постижения в опазването и предаването на нематериалното културно наследство са резултат на законодателството на ОСНП и събранията на народните представители на различни степени и предприетите от правителството и местните управи мерки в тази област, които осигуряват правна основа за опазването и предаването на нематериалното наследство. В 14-ия петгодишен план за социално-икономическо развитие и в очертанията на „Визия 2035“ е поставена важната задача за засилване на систематичната защита на нематериалното културно наследство, а на 20-ия конгрес на ККП и на 3-тия пленум на 20-ия ЦК на ККП са начертани планове в тази посока.
Нематериалното културно наследство е важна част от изключителната традиционна култура на Китай и е ярко свидетелство за непрекъснатото наследяване на китайската цивилизация.
През последните години практиката на Китай за системно опазване на нематериалното културно наследство е високо оценена от ЮНЕСКО и тази година страната отново е избрана за член на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство.
След успешното приемане на китайската Нова година в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството, Китай ще продължи да отдава голямо значение на предаването и иновациите в тази област, като обединява усилията си с други страни по света за опазване на общото духовно богатство на човечеството, така че нематериалното културно наследство да се превърне в здрава връзка, свързваща различните култури и укрепваща приятелството между всички страни, допринасяйки за изграждането на общност на споделена съдба.