Ваня Григорова: Ще върна София на гражданите
Столицата е приватизирана. Община произлиза от „общност“, а не от „бащиния“.
От днес (13 септември) вече не съм служител на КТ “Подкрепа”. По инициатива на президента x Димитър Манолов ние се разделяме, което не означава, че аз се разделям със синдикализма, защото това не е професия, а кауза и призвание, но това не означава, че не съм синдикалист. Досега бях служител на КТ “Подкрепа”, сега съм само член.
Това заяви пред БНТ Ваня Григорова, която ще бъде кандидатурата за кмет на София на БСП.
По думите на Григорова Димитър Манолов е знаел за всеки неин разговор.
Преди дни лидерът на КТ “Подкрепа” обяви също пред БНТ, че Конфедерацията ще се раздели с Ваня Григорова: “Тя отива в политиката и няма как да е наш служител”.
Манолов от самото начало не харесва идеята Григорова да играе с БСП за София.” Искат да ми отнемат Ваня със свободен трансфер, казано на футболен език, коментира Манолов пред “Нова телевизия” през юли. Той разказа тогава, че е казал това и пред шефа на столичните социалисти, и пред Корнелия Нинова.
На страницата си във Фейсбук, от своя страна Ваня Григорова в емоционален пост написа, че винаги ще си остане синдикалист:
“Днес си давам сметка, че преди 8 години и половина влязох в сградата на „Подкрепа“ като икономист, а си тръгвам и като синдикалист. Впрочем синдикализмът не е професия, а призвание, което при мен ще остане до живот. Оставам и член на КТ „Подкрепа“.
Ще отстоявам редица каузи, за които сме се борили, и през Столична община. Ще търся решение на проблеми, които не сме могли да решим само в качеството ни на синдикалисти.
Сигурна съм, че изборът ми за кмет ще стимулира създаването на синдикални секции и сключването на колективни трудови договори в повече сектори на софийската икономика, включително във всички общински предприятия. Гаранция за това е участието в листата за общински съветници и на синдикалисти.
Заедно с моя екип разработваме например идеята при конкурсите за обществени поръчки на Столична община да се дават допълнителни точки на компании, които имат сключен КТД с работещите в тях. Това означава гаранции, че работниците не са в сивата икономика, че са до голяма степен защитени и че работодателят не изсмуква цялата печалба за себе си. Защото за никого не е тайна, че дори при големи инфраструктурни проекти в София често изпълнението се прави от верига от подизпълнители, в края на която стоят работници, наети „на парче“. Понякога те не разполагат дори с трудови договори, камо ли да разчитат на колективен трудов договор и други гаранции за защита на техния труд и интерес. Смятам, че такива решения ще са в интерес на всички софиянци с изключение на няколко тлъсти „котараци“, които се облагодетелстват от подобни поръчки.
В края на 18-годишното управление на ГЕРБ равносметката е, че градът е превърнат в пазар и на сергията е извадено всичко – от водоснабдяването и сметопочистването до редица социални дейности. Приватизирани – явно или скрито, са и почти всички обществени услуги, в които общината трябва да е ключов фактор. Нали и самата дума община произлиза от „общност“, а не от „бащиния“. Смятам, че г-жа Йорданка Фандъкова трябваше да разтури този базар, а не в редица случаи да застава на тезгяха.”
Григорова обясни, че към момента е подкрепена от БСП – София, и “Левицата”.
“Разбирам, че има и земеделска партия, която ще се присъедини към коалицията. На градско ниво БСП ме подкрепи преди 10 дни, но те си имат вътрешни процедури и техните листи и кандидатури трябва да минат през заседание на Националния съвет”, допълни тя.
Според нея официална подкрепа ще има, когато се регистрират листите в ОИК.
“Разговарях с г-жа Нинова (лидера на БСП Корнелия Нинова – бел. ред.) в края на юли. По-скоро приемам, че тя подкрепя моята кандидатура. Всичко ще стане ясно на заседанието на Националния съвет на БСП. Смятам, че листата за общински съветници е финализирана. Аз съм водач на тази листа и в нея има няколко синдикалисти”, каза още Ваня Григорова.
Тя отново повтори тезата си, че бюджетът на София е, “меко казано”, антисоциален.
По думите й бюджетът трябва да отговаря най-пълно на нуждите на софиянци. “Управляващите винаги се опитват да минат с подаването на един пръст при бюджетите. Няма как да не се приеме бюджет на София. Трябва да уточним, че той е до края на 2023 година. Няма град по света, в който градският транспорт да не се субсидира от общината”, допълни Григорова.
Според нея заплатите на работещите в градския транспорт трябва да се увеличат, а условията им на труд – драстично да се подобрят, за да не напускат работа.